** KIRŞEHİR MESİRE YERLERİ

Flower

** *****
* Kırşehir’i önceden tanımamış olanların, isminin üzerindeki “Kır” sözcüğünden endişe ederek buraya değişik gözle baktıkları sanılıyor. Aslında kentin bağlar, bahçeler ve kavakların içerisinde, yeşil doğal bir görünümü vardır. Şehircilik uzmanları bu yerleşim yerine “Işıldayan Kent” adını verirler. Doğal güzelliklerinin düzeni içerisinde halkın gezi yeri olarak değerlendirdiği kendine özgü yerler vardır. İkizarası, Ispalaz ve Ökse Suyu’nun etrafı, buradaki sular ve yeşillik doyum olmayan gezi yerleridir. Üçgöz özellikle Hıdırellez’in kalabalık şekilde kutlandığı yerlerin başında gelmektedir. Mucur’da gezi yeri olarak değerlendirilen ve halkın adına "Köme" dediği yer kavaklık ve yeşillikleriyle doyumsuzdur. Burası aynı zamanda (evlenmek için) kız aramaya gelenlerin uğrak yeridir. Yine Seyfe Gölü etrafı önemli ve güzel bir dinlenme yeridir.
    Kırşehir genelde bağlar, bahçeler ve kavaklıklar içerisinde yeşil bir görünüme sahiptir. Bu doğal güzellikler içinde, halkın piknik yeri olarak değerlendirdiği pek çok alan vardır
Devlet Su İşleri'ne ait Güzler ve Çuğun'da düzenlenmiş piknik alanları mevcuttur. Kaman - Çağırkan kasabasındaki Japon bahçesi, suni gölü ve yeşil alanları ile gezilmeye değerdir. Çiçek dağı ormanlık alanı içerisinde piknik yapmaya elverişli alanlar vardır.

 Sıdıklı Büyükoba Kumsallıkları : Kırşehir Merkezine 27-30 km. uzaklıkta bulunan Yeşilli, Uzunali, Karaduraklı v.s. Büyükoba köylerinin baraj kıyıları doğal kumsallıklardır.      Toklumen Doğal Plajı : Kırşehir Merkezine 50km. mesafededir. Toklumen Köyü'nün baraj çevresi doğal kumsallarla doludur.      Davulağıl Dinlenme Tesisleri : Şehir Merkezine 24km. uzaklıkta Sıdıklı Büyükoba Köyüsınırları içerisindedir. Temiz suyu ve ince kumu ile çevrenin en güzel plajıdır.      Çuğun Barajı : Bu barajın kumları plaj olmaya oldukça uygundur. Baraj gölü yanında çok sayıda sayfiye evleri yapılmıştır.
**********
******
****

*********

ALTUNTOP.NET

WEB SİTELERİMİZ

HAKKIMIZDA

** 2000 yılında kurulmuş olan web sitemiz yayınına aralıksız devam etmektedir.

Özbağlı Abdülhakim ALTUNTOP

Web hosting by Somee.com