KIRŞEHİR TURİZMİ

*****

*   Kırşehir’de Atatürk’ün 1919 yılında 23 Aralık’ta Mucur’a, 24 Aralık’ta Kırşehir’e ve 25 Aralık’ta Kaman’a gelişinin yıldönümleri kutlanır. Ayrıca esnaf kuruluşları birliğince Aşık Paşa’yı anma günü düzenlenir.
    Kırşehir’de her yıl ekim ayının ikinci hastasında kutlanan ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı, 1965 yılından beri geleneksel olarak sürdürülmektedir. 1977 yılından itibaren Uluslar arası niteli kazanan ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan şenlikler, 1987’de Kırşehirlilerin yoğun görüşmeleri sonucu “Ahilik Kültür Haftası “ olarak resmiyet kazanmıştır. Hafta süresince İl’de kutlama komitesinin organizasyonu ve sempozyumlar, paneller ve gösteriler düzenlenir. Ahi sofraları kurulur, Ahi’liğin geleneksel törenlerinden “Şed Kuşanma” gösterileri yapılır.
Kırşehir’de her yıl yapılan ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı’nın amacı şudur: Türk Esnafının önderi, kooperatifler, işçi sendikaları, sosyal sigortaların fikir atası, esnaf dernekleri birlikleri, federasyonlar ve konfederasyonların öncüsü olarak bilinen Ahi Evran’ın çağdaş yaşam şartlarına uygun törelerini yaşatmak, ticarette ve sanatta ahlakî temellere dayalı güzel geleneklerini, tüm esnaf sanatkârlarına ve tüm dünya esnaf sanatkârlarına duyurmak, onların her yıl Kırşehir’de bir araya gelmelerine imkân hazırlamaktır.
   Eşine pek rastlanmayan Kaman cevizinin ülkemize tanıtılması, hak ettiği ilgiyi görmesi ve Kaman çiftçisinin üretiminin teşviki gibi amaçlarla, Kaman Belediyesi tarafından 1991 yılından itibaren her yıl Ekim ayında Ceviz Kültür ve Sanat Şenliği düzenlenir. “Altın Ceviz” festivali adı da verilen şenlikler, bir bayram havası içinde, halkın da büyük katılımı ile kutlanır. En iyi cevizi üreten.bere çeşitli ödüllerin de verildiği festivale, ünlü sanatçılar, yazarlar ve akademisyenler de katılmaktadır.
**

ALTUNTOP.NET

******

W3C Validations

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!
Web hosting by Somee.com