ALTUNTOP.ORG/ILIMIZ KIRSEHIR - ALTUNTOP.NET
KIRŞEHİR TANITIM SİTESİ
SAYFA YÜKLENİYOR.

LÜTFEN BEKLEYİNİZ.

ALTUN PORTAL

KIRŞEHİR'DE TURİZM

ANA SAYFA

****

KIRŞEHİR’İN ADI

COĞRAFİ DURUMU

JEOLOJİK YAPISI

KIRŞEHİR'E ULAŞIM

FİZİKİ YAPISI

KIRŞEHİR'DE TURİZM

KIRŞEHİR GELENEKLERİ

KIRŞEHİR YEMEKLERİ

KIRŞEHİR TARİHİ

KIRŞEHİR EKONOMİSİ

KIRŞEHİR İKLİMİ

KAPLICALARIMIZ

TARİHİ ESERLERİMİZ

İLÇELERİMİZ

KIRŞEHİR MÜZESİ

HALK OZANLARI

YÖRESEL ETKİNLİKLER

MESİRE YERLERİMİZ
KIRŞEHİR MANİLERİ
MAHALLİ KELİMELER
MAHZENLİ ALİ EFENDİ
GÜMÜŞKÜMBETLİ KÜÇÜK SOFU
KIRŞEHİR KİTAPLARI
MEŞHUR KIRŞEHİRLİLER
****
KIRŞEHİR'DE YARENLİK
****
SEÇME ŞİİRLER
****
MAKALE SEÇMELERİ
****
KIRŞEHİR RESİMLERİ
****
KIRŞEHİR RESİM GALERİSİ
****
RUYET-İ HİLAL MESELESİ
****

   
   
Kırşehir’de Atatürk’ün 1919 yılında  23 Aralık’ta Mucur’a, 24 Aralık’ta Kırşehir’e ve 25 Aralık’ta Kaman’a gelişinin yıldönümleri kutlanır. Ayrıca esnaf kuruluşları birliğince Aşık Paşa’yı anma günü düzenlenir.
       
Kırşehir’de her yıl ekim ayının ikinci hastasında kutlanan ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı, 1965 yılından beri geleneksel olarak sürdürülmektedir. 1977 yılından itibaren Uluslar arası niteli kazanan ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan şenlikler, 1987’de Kırşehirlilerin yoğun görüşmeleri sonucu “Ahilik Kültür Haftası “ olarak resmiyet kazanmıştır. Hafta süresince İl’de kutlama komitesinin organizasyonu ve sempozyumlar, paneller ve gösteriler düzenlenir. Ahi sofraları kurulur, Ahi’liğin geleneksel törenlerinden “Şed Kuşanma” gösterileri yapılır.
       
Kırşehir’de her yıl yapılan ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı’nın amacı şudur: Türk Esnafının önderi, kooperatifler, işçi sendikaları, sosyal sigortaların fikir atası, esnaf dernekleri birlikleri, federasyonlar ve konfederasyonların öncüsü olarak bilinen Ahi Evran’ın çağdaş yaşam şartlarına uygun törelerini yaşatmak, ticarette ve sanatta ahlakî temellere dayalı güzel geleneklerini, tüm esnaf sanatkârlarına ve tüm dünya esnaf sanatkârlarına duyurmak, onların her yıl Kırşehir’de bir araya gelmelerine imkân hazırlamaktır.
       
Eşine pek rastlanmayan Kaman cevizinin ülkemize tanıtılması, hak ettiği ilgiyi görmesi ve Kaman çiftçisinin üretiminin teşviki gibi amaçlarla, Kaman Belediyesi tarafından 1991 yılından itibaren her yıl Ekim ayında Ceviz Kültür ve Sanat Şenliği düzenlenir. “Altın Ceviz” festivali adı da verilen şenlikler, bir bayram havası içinde, halkın da büyük katılımı ile kutlanır. En iyi cevizi üreten.bere çeşitli ödüllerin de verildiği festivale, ünlü sanatçılar, yazarlar ve akademisyenler de katılmaktadır.

   
   

    

ANA SAYFA
****
İLETİŞİM
****
facebook sayfamız
****
****
Islam ve Bilim
 
İSLAM ve BİLİM
****
HABERLER
****
****
****
****
****
****
ANA SAYFA
****

********* ***** ***** *********

Bu Site En İyi Internet Explorer 5.0 ve üzeri Sürümlerde 1024 X 768 Piksel ayarlarında görüntülenir.

COPYRIGHT © 2010 BY ALTUNTOP.NET/ Abdülhakim ALTUNTOP  HER HAKKI SAKLIDIR.

Web hosting by Somee.com