İLİMİZ KIRŞEHİR

ANA SAYFA

KIRŞEHİR’İN ADI
COĞRAFİ DURUMU
JEOLOJİK YAPISI
KIRŞEHİR'E ULAŞIM
FİZİKİ YAPISI
KIRŞEHİR'DE TURİZM
KIRŞEHİR GELENEKLERİ
KIRŞEHİR YEMEKLERİ
KIRŞEHİR TARİHİ
KIRŞEHİR EKONOMİSİ
KIRŞEHİR İKLİMİ
KAPLICALARIMIZ
TARİHİ ESERLERİMİZ
İLÇELERİMİZ
KIRŞEHİR MÜZESİ
HALK OZANLARI
YÖRESEL ETKİNLİKLER
MESİRE YERLERİMİZ
KIRŞEHİR MANİLERİ
MAHALLİ KELİMELER
MAHZENLİ ALİ EFENDİ
GÜMÜŞKÜMBETLİ KÜÇÜK SOFU
KIRŞEHİR KİTAPLARI
MEŞHUR KIRŞEHİRLİLER
****
KIRŞEHİR'DE YARENLİK
***
SEÇME ŞİİRLER
***
MAKALE SEÇMELERİ
***
***

ALTUN SAYAC

Aktif Ziyaretçi: 1
Bugün Gelen Ziyaretçi: 23
Toplam Ziyaretçi: 118752
IP Adresiniz: 107.21.16.70
Çözünürlüğünüz:

Sitemizi ziyaretiniz

***
***

KIRŞEHİR’İN EKONOMİSİ

  *   Kırşehir ilinin ekonomisi tarıma dayanır. Sanayi bakımından en az gelişmiş iller arasındadır. Faal nüfusun % 80’i tarım, hayvancılık, ormancılık, avcılık ve balıkçılıkla uğraşır. Sanayi sektöründe çalışanlar % 7’dir. Göçler sebebiyle nüfus artışı azalmıştır.
      
      Tarım: Tarım ilin mühim ekonomik kaynağı olup, başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, çavdar, mahlut, fasulye, mercimek, patates, şekerpancarı ve ketendir. Sebzecilik gelişmemiştir. Fakat meyvecilik önemli yer tutar. Elma, armut, erik, ceviz ve üzüm az miktarda da kayısı, kiraz, vişne ve şeftali yetişir. Zerdalisi ve “Balbaşı” denilen pekmezi meşhurdur.
   
   
Hayvancılık: Kışların sert ve uzun geçmesi ve bitki örtüsünün cılız olması sebebiyle hayvancılık ancak ikinci derecede bir geçim kaynağıdır. Koyun, tiftik keçisi, kılkeçisi ve sığır beslenir.
      
    
Ormancılık: Kırşehir ili orman bakımından yoksuldur. 13 bin hektar bozuk baltalık orman alanı ile 10 bin hektara yakın fundalık vardır. Akarsu vâdilerinde modern kavakçılık yapılmaktadır.
   
    Mâdenleri: Yeraltı kaynakları zengin sayılmaz. Başlıca mâdenleri mermer, tuz, maden kömürü ve flüosittir. Oniks mermerleri meşhurdur.

   
Sanâyi: Kırşehir sanâyi bakımından en az gelişmiş illerimizden biridir. Başlıca sanâyi kuruluşları, un fabrikaları, üç tuz imalâthanesi, matkap ucu üreten Oralsan Makina Takım Sanâyii ve Ticâret A.Ş., mermer fabrikaları, Meytaş Kireç, Türktur Turizm ve İnşaat A.Ş., Petlas Lâstik Fabrikaları, Yem ve Bulgur Fabrikası A.Ş., 10 ve daha fazla işçi çalıştıran 20’den fazla iş yeridir. Küçük sanayi dalında 234 metal işyeri, 125 orman ürünleri ve 108 dokuma iş yeri vardır. Dokuma iş yerleri evlerdedir. Kırşehir halı ve seccadeleri çok meşhurdur.
      
      Ulaşım: Demiryolu ve havayolu ulaşımı yoktur. Kırşehir’e ulaşım yalnız karayolu ile sağlanır. Ankara-Kayseri yolu Kırşehir’den geçer. Bu yoldan ayrılan bir yol Nevşehir-Niğde’ye başka bir yol ise Yozgat’a bağlanır.
    
 

ANA SAYFA

***
ZİYARETCİ DEFTERİ
***
İLETİŞİM SAYFASI
***
***
***
facebook sayfamız
*****
*****
Islam ve Bilim
***
**
HABERLER
***
NE, NEDİR,
NE DEĞİLDİR?
***
ALTUNTOP.ORG
**
**
***
**
KIRŞEHİR RESİMLERİ
***
***

* Bu Site, Özbağlı Abdülhakim ALTUNTOP HİZMETİDİR
COPYRIGHT © : HER HAKKI SAKLIDIR... 2000 - 2015

**********

ALTUNTOP.ORG

**********

Web hosting by Somee.com